• امروز دوشنبه سی و یکم شهریور 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

ما را در پیام رسان بله دنبال کنید

زیارت مجازی امامزادگان استان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

احراز هویت

سامانه سجنا

«با کاروان حسینی»   توقف کاروان سیدالشهدا(ع) در «فَید» به عنوان منزل هشتم/ راهی تا کوفه نمانده است

«با کاروان حسینی» توقف کاروان سیدالشهدا(ع) در «فَید» به عنوان منزل هشتم/ راهی تا کوفه نمانده است

حسین بن علی(ع) حج ابراهیمی را رها کرد و قدم در مسیری گذاشت تا آزادی واقعی و رهایی از خویش را نه در ماه ذی‌الحجه که در محرم بیابد، کاروان او در این مسیر از منزلگاه‌های متعددی برای رسیدن به قربانگاه خویش عبور می‌کنند، با این قافله همراه شوید

 پنج شنبه 16 مرداد 1399   1177  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان، حسین بن علی(ع) حج ابراهیمی را رها کرد و قدم در مسیری گذاشت تا آزادی واقعی و رهایی از خویش را نه در ماه ذی الحجه که در محرم بیابد، کاروان او در این مسیر از منزلگاه های متعددی برای رسیدن به قربانگاه خویش عبور می کنند، با این قافله همراه شوید.

روزهای ماه پر عظمت ذی الحجه را یکی یکی سپری می‌کنیم و در این راه با کاروان حسینی از آن روز که سالار شهیدان حج را رها کرده و در راه احیای امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با ظلم برای رسیدن به حقیقیت هستی قدم می‌گذارد، همراه می‌شویم. راهی که می‌دانند پایان آن شهادت خود و یارانشان و اسارات خانواده‌شان است.

سیدالشهدا(ع) در این مسیر از مکان‌‌ها و نقاط مختلف یا همان منازل گذشته و در آنجا خیلی کوتاه توقف نیز داشته است. امام حسین(ع) به همراه کاروان خود همزمان با روز هشتم ذی‌الحجه سال ۶۰ قمری از مکه به سمت کربلا روانه شد و در مسیر حرکت در مناطق و یا منازل متعددی توقف داشتند.

امروز مصادف با ۱۶ ذی‌الحجه کاروان کربلا به منزل هشتم که شهری در میانه راه مکه به کوفه قرار دارد و به آن «فَید» می‌گویند، رسیدند؛ در تاریخ آمده این شهر دارای قلعه‌ای آهنین بوده که با دیوارهایی در اطراف محصور شده است، همچنین مردم در طول سال در این مکان آذوقه حیوانات را ذخیره می‌کردند تا به حاجیانی که از مکه باز می‌گردند و از این مسیر می‌گذرند، بفروشند.

در روزهای بعدی یعنی ۱۷، ۱۸ و ۱۹ ذی‌الحجه نیز براساس آنچه که در تاریخ آمده و محدثان نقل کردند این کاروان به ترتیب به منازل اجفُر در ۳۶ فرسخی مکه و خزیمیه منزل بعدی رسیدند.

همچنین سیدالشهدا(ع) حدود یک شب و روز در منزل «خزیمیه» توقف کردند. بنابر نقل محدثان در این منزل است که عقیله بنی هاشم(س) بیرون از خیمه‌ها صدای هاتفی را می‌شنوند که دو بیت شعر می‌خواند و با این تعبیر و مضمون که این کاروان به سوی مرگ می‌رود که اباعبدالله الحسین(ع) نیز خطاب به خواهراشان فرمودند: هر آنچه را که خداوند مقدر فرموده است، همان خواهد شد.

همراهی با کاروان عزت بخش حسینی را ادامه دهید....

و این چنین است که آدمی به آزادگی واقعی دست می‌یابد...
انتهای پیام/
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار