• امروز سه شنبه بیست و یکم آبان 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

کمک به آزادی زندانیان 2

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سامانه سجنا

احراز هویت

دهیاران و شوراهای روستاها در شناسایی و احقاق حقوق موقوفات کمک اوقاف باشند

دهیاران و شوراهای روستاها در شناسایی و احقاق حقوق موقوفات کمک اوقاف باشند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام گفت: دهیاران و شوراهای روستاها می‌توانند در شناسایی و احقاق حقوق موقوفات در روستا کمک اوقاف و امور خیریه باشند.

 یک شنبه 21 مهر 1398   471  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع‌رسانی وقف در استان سمنان، حجت‌الاسلام محمدرضا بخشی در نشست با دهیاران و شوراها اظهار کرد: وقف و موقوفات نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است و در دستگیری از نیازمندان و اقشار مختلف جامعه هدف خود نقش بسزایی ایفا می‌کند.
وی افزود: می‌توان با راهنمایی و ارائه مشاوره به خیرین و سوق دادن نیت‌های واقفین خیراندیش به ایجاد موقوفات جدید مطابق با نیاز و اولویت روز جامعه بخش زیادی از آسیب‌های اجتماعی و نیازمندی‌های روز شهر و روستاها را برطرف کرد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام تصریح کرد: تاکنون با بررسی‌های وقف نامه‌ها بیش از ۷۱۴ نوع نیت احصا شده است که خود بیانگر تأثیر وقف و اعتقاد راسخ به سیره اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) است.
وی عنوان کرد: در بسطام ۷۲۳ موقوفه شامل ۲۳۵۰ رقبه ایجاد شده است که بیش از حدود ۷۵ درصد از این موقوفات مربوط به تعزیه‌داری سیدالشهدا در ماه محرم و صفر است.
حجت‌الاسلام بخشی گفت: باید در ایجاد موقوفات جدید اولویت‌ها و نیازهای روز جامعه از قبیل کمک به دانش آموزان بی‌بضاعت، ازدواج جوانان، دارو و درمان، اشتغال، کمک به توسعه علوم جدید و مهارت‌های دانش‌بنیان مدنظر قرار بگیرد.
وی افزود: دهیاران و شوراها می‌توانند نیازها و آسیب‌های روستای خود را احصا کرده و واقفین را برای ایجاد وقف با آن نیازها آشنا کرده و با ارائه مشاوره و راهنمایی خیرین به این نیازها و یا ارجاع آن‌ها به کارشناسان اوقاف زمینه را جهت ایجاد موقوفات جدید منطبق بر نیاز روز جامعه فراهم کنند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بسطام با اشاره به اینکه واقفین می‌توانند در هنگام انجام وقف خود یا احدی از معتمدین خود را به‌عنوان متولی تعیین کنند، بیان کرد: پس از انجام وقف و تعیین متولی باید به‌منظور حفظ و حراست از تعرضات و سوءاستفاده‌های احتمالی افراد سودجو این موقوفات را در سامانه اوقاف ثبت کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اعضای شورای روستا و دهیاری‌ها با توجه به شناختی که از وضعیت روستا دارند باید در بروز رسانی اجاره‌بهای موقوفات بر اساس نرخ عادلانه و شناسایی و احیاء موقوفات اوقاف و امور خیریه را کمک کنند تا باعث رونق بیشتر موقوفات و تأثیر بیش‌ازپیش آن‌ها بر جامعه و روستا شوند.
انتهای پیام/
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار