• امروز دوشنبه ششم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سامانه سجنا

احراز هویت

روحانی نژاد :پژوهشکده وقف در کشور راه‌اندازی شود

روحانی نژاد :پژوهشکده وقف در کشور راه‌اندازی شود

رئیس هیئت فقهی و حقوقی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور گفت: اگر پژوهشکده وقف راه‌اندازی شود بسیاری از مسائل روز و مستحد ثه را می‌توان در آن به‌درستی بررسی و درباره آن‌ها نظر داد.

 دوشنبه 13 اسفند 1397   131  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف وامور خیریه حجت‌الاسلام والمسلمین حسین روحانی‌نژاد در همایش بزرگداشت عالم واقف مرحوم آیت‌الله ملاصادق قمی که در سالن اجتماعات مدرسه دارالشفا برگزار شد اظهار داشت: علمای اسلام و تشییع همواره در طول تاریخ حافظ و مبلغ فرهنگ وقف و موقوفات بودند.
وی افزود: مرحوم آیت‌الله ملاصادق قمی از علمای برجسته‌ای بود که با حسن رفتار خود سبب توسعه و رونق فرهنگ وقف در بین جامعه شد، امانت و صداقت این عالم ربانی در حدی بود که مردم زمان خود بدون هیچ‌گونه نگرانی اموال خود را نزد ایشان وقف می‌کردند.
رئیس هیئت فقهی حقوقی سازمان اوقاف گفت: متأسفانه تاکنون حوزه علمیه توجه ویژه‌ای نسبت به مسئله وقف انجام نداده است، حوزه با ظرفیت عظیمی که دارد می‌تواند در مسئله توسعه و فرهنگ‌سازی سنت حسنه وقف تأثیرگذاری خاصی برجای بگذارد.
روحانی‌نژاد ابراز کرد: شایسته است حوزه علمیه یک کرسی درس خارج خود را به مسئله وقف و موقوفات اختصاص دهد، سازمان اوقاف و امور خیریه در مقام پاسخگویی به خرافات دشمنان در کم‌توجه بودن علمای شیعی نسبت به مسئله وقف موسوعه‌ای را از ۱۰۰۰ سال کار وقفی منتشر کرده است.
وی با اشاره به مستندات تاریخی موجود در مسئله وقف در فرهنگ شیعی خاطرنشان کرد: در این موسوعه ۱۹۵ موضوع گردآمده که بیش از نصف این کتب در فرهنگ شیعی به رشته نگارش درآمده بود، حجم کتاب‌های شیعی نوشته‌شده در مسئله وقف بسیار بیشتر از سایر مذاهب اسلامی است.
رئیس هیئت فقهی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تأکید کرد: وجود مستندات تاریخی فراوان در مسئله وقف نشان از این دارد که فرهنگ شیعی اهمیت ویژه‌ای به مسئله وقف و موقوفات داشته است، تصمیم‌گیری در مسائل محدثه یکی از مهم‌ترین نیازهای امروز اوقاف و امور خیریه کشور است.
روحانی نژاد با تأکید بر ضرورت راه‌اندازی پژوهشکده وقف ابراز کرد: برای تصمیم‌گیری در مسائل تازه وقفی باید کرسی‌های جدیدی در سطح حوزه‌های علمیه راه‌اندازی شود، اگر پژوهشکده وقف راه‌اندازی شود بسیاری از مسائل روز و محدثه را می‌توان در آن به‌درستی بررسی و درباره آن‌ها نظر داد.
وی تأکید کرد: مسائل روز حوزه وقف و موقوفات و فرهنگ‌سازی درست در مسئله وقف زمانی جنبه عملیاتی به خود می‌گیرد که این مسائل در سطح حوزه‌های علمیه به‌صورت تئوری و نظری موردبحث و بررسی قرار بگیرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار