• امروز جمعه دوم اسفند 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

پايگاه جامع ترویج فرهنگ ايثار و شهادت استان سمنان

احراز هویت

سامانه سجنا

آیت‌الله سبحانی: از ظرفیت وقف برای ترویج مکتب اهل بیت(ع) استفاده شود

آیت‌الله سبحانی: از ظرفیت وقف برای ترویج مکتب اهل بیت(ع) استفاده شود

یکی از مراجع عظام تقلید گفت: از ظرفیت وقف می‌توان برای توسعه مکتب اهل بیت(ع) به ویژه در مناطقی که وهابیت دارای تبلیغات گسترده‌ای است استفاده بهینه کرد.

 یک شنبه 12 اسفند 1397   176  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه از قم ، آیت‌الله جعفر سبحانی در دیدار با حجت الاسلام والمسلمین خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: وقف مظلومیت خاصی دارد چرا که واقف نیک‌اندیش، وقف می‌کند ولی متولیان رسمی گاهی آن را رسما اعلام نمی‌کنند و این یکی از دلایل از بین رفتن موقوفات است.
وی با اشاره به مخفی‌کاری در مورد وقف در دوران رژیم پهلوی افزود: بسیاری برای اینکه موقوفات به دست حکومت نیفتند، آنها را پنهان می‌کردند ولی همین مسئله موجب شد موقوفات بسیاری به دست فراموشی سپرده شوند و دیگر به عنوان ملک وقفی به آنها نگاه نشود در حالیکه هیچ موقوفه‌ای با این کارها از حالت اصلی خود خارج نخواهد شد.
این مرجع تقلید با بیان اینکه در کشورهای عربی، وزارت اوقاف و امور شرعیه متولی مسائل دینی است گفت: روسای سازمان‌ها یا وزارت‌خانه‌های اوقاف در این کشورها مقام و جایگاه بزرگی دارند که نشان‌دهنده اهمیت وقف است.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم فرهنگ وقف را به طول کامل در جامعه ترویج و نهادینه کنیم، بسیاری از مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی حل خواهد شد.
آیت‌الله سبحانی عنوان کرد: از ظرفیت وقف می‌توان برای توسعه مکتب اهل بیت(ع) به ویژه در مناطقی که وهابیت دارای تبلیغات گسترده‌ای است استفاده بهینه کرد؛ حوزه علمیه به این مسئله توجه دارد ولی سازمان اوقاف هم باید در این زمینه ورود جدی داشته باشد.
استاد برجسته حوزه علمیه قم با بیان اینکه لازم است موقوفات حوزوی احیا شوند تا حوزه‌ها از بودجه‌های دولتی کاملا بی نیاز شوند گفت: در این زمینه می‌توان از موقوفات عام هم استفاده کرد.
وی با اشاره به اهمیت حفظ استقلال حوزه‌های علمیه تصریح کرد: موقوفات مردمی هستند و مردم دین‌مدار با وقف املاک خود برای ترویج دین مبین اسلام، استقلال حوزه‌ها را حفظ خواهند کرد.
آیت‌الله سبحانی در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت و جایگاه بقاع متبرکه پرداخت و گفت: لازم است در بقاع شاخص که بیشتر مورد توجه مردم هستند، یک مبلغ روحانی به صورت ثابت مستقر باشد و از این طریق این اماکن مقدسه را به قطب فرهنگی تبدیل کرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار