• امروز دوشنبه ششم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سامانه سجنا

احراز هویت

رئیس سازمان اوقاف: با مسئله موقوفه‌خواری به صورت جدی مقابله می‌شود

رئیس سازمان اوقاف: با مسئله موقوفه‌خواری به صورت جدی مقابله می‌شود

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: مهم‌ترین وظیفه این سازمان، حفظ موقوفات برای جلوگیری از موقوفه‌خواری و اجرای امینانه نیت واقفان است.

 پنج شنبه 9 اسفند 1397   123  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در دیدار با آیت‌الله علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید با اشاره به دوره جدید مدیریت سازمان اوقاف اظهار کرد: نیک‌اندیشان و خیرین، اموال خود را با نیت‌های مختلف وقف می‌کنند و این سازمان وظیفه حراست از موقوفات و اجرای امینانه نیت واقفان را بر عهده دارد.
وی افزود: در سطح کشور و بر اساس آمار موجود البته به‌استثنای چهار آستان مقدس، حدود ۱۹۰ هزار وقف نامه احصا شده که تعداد رقبات آن‌ها به بیش ازیک‌میلیون و ۳۰۰ هزار مورد می‌رسد؛ برخی از رقبه‌ها چندین هکتار زمین هستند و بعضی هم زمین‌ها و املاک کوچک‌تری را شامل می‌شوند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بابیان اینکه ۶۰ درصد موقوفات کشور برای برپایی مجالس عزای حسینی، اطعام زوار و مسائل پیرامون عزاداری محرم و صفر وقف‌شده‌اند عنوان کرد: عمران و آبادانی حسینیه‌ها و موضوعاتی ازاین‌دست هم جزو نیت‌های واقفان بوده است.
وی ادامه داد: حفظ موقوفات یکی از اولویت‌های کاری سازمان اوقاف به شمار می‌رود تا با مسئله موقوفه‌خواری به صورت جدی مقابله شود همچنین ثبت و نگهداری
اصولی وقف‌نامه‌ها و اسناد املاک وقفی هم نیازمند توجه بیشتر و ویژه‌تری است.
خاموشی بابیان اینکه اجرای امینانه نیت واقفان مهم‌ترین وظیفه سازمان اوقاف است گفت: در زمینه موقوفات منفعتی که درآمد آنها باید بر اساس نیت واقف هزینه شود، توجه بیشتری لازم است.
نماینده ولی‌فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه خاطرنشان کرد: لازم است مجموعه اقداماتی برای آگاهی بیشتر جامعه از منفعت موقوفات صورت بگیرد.
وی با تأکید بر توسعه وقف با تکیه‌بر نیازهای روز جامعه گفت: در شرایطی به سر می‌بریم که مشکلات اقتصادی و تحریم‌های خارجی علیه نظام اسلامی جریان
دارند، بنابراین برای برون‌رفت از این وضعیت باید به توسعه علم و دانش که زمینه‌سازرونق تولید داخلی هستند توجه بیشتری صورت بگیرد و وقف برای ارتقا علمی کشور، یکی
از راهکارهای مهم در این زمینه به شمار می‌رود.
خاموشی با اشاره به سابقه وجود موقوفاتی برای توسعه دانش و اهدای جوایز به دانشمندان و پیشگامان علمی کشور از دهه ۴۰ به بعد در ایران افزود:دانشمندان جوان ایرانی اخیراً به دنبال توسعه استفاده از الکتروموتور به‌جای موتورهای بنزینی هستند که از وقف‌های منفعتی با نیت توسعه علم و دانش می‌توان به این مسئله کمک کرد، زیرا این امر به‌نوبه خود منجر به کاهش آلودگی هوا در کلان‌شهرها و نیز کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و درنهایت افزایش ثروت کشور خواهد شد.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بابیان اینکه دانشمندان حوزه پزشکی در ایران پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند گفت: از وقف‌های منفعتی با نیت توسعه علم و دانش در این زمینه هم می‌توان استفاده کرد.
وی به اهمیت وقف در توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان اشاره و تصریح کرد: به‌عنوان‌مثال در حوزه نانو فناوری، ایران اسلامی جزو چند کشور نخست جهان به شمار می‌رود و اگر وقف هم به کمک این مسئله بیاید، شاهد توسعه صادرات محصولات نانو و افزایش ثروت کشور از این طریق خواهیم بود.
خاموشی افزود: به این تصمیم رسیده‌ایم که ماده پنج اساسنامه سازمان اوقاف را برای رشد این‌گونه فعالیت‌ها به‌صورت جدی‌تری دنبال کنیم؛ در سال‌۱۳۶۳ قوانینی برای این منظور به وجود آمده که تاکنون چندان مورداستفاده قرارنگرفته‌اند ولی به دنبال احیای این قوانین و بهره‌گیری از آن‌ها هستیم.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار