• امروز دوشنبه ششم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سامانه سجنا

احراز هویت

سازمان اوقاف در حال تلاش در زمینه «وقف دانش» است

سازمان اوقاف در حال تلاش در زمینه «وقف دانش» است

نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه،در همایش پنجاه و ششمین سال جایزه بنیاد البرز تاکید کرد: سازمان اوقاف در حال تلاش در زمینه «وقف دانش» است.

 چهارشنبه 8 اسفند 1397   98  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان به نقل از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه،همایش پنجاه و ششمین سال جایزه بنیاد البرز با حضور مسئولين كشوری، مقامات دولتی، اساتید دانشگاه و شخصیت های علمی و فرهنگی در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در این همایش گفت:بنیاد البرز چند دهه قبل با نیتی مبتکرانه و خالصانه ایجاد شده است. مرحوم حسینعلی البرز در ایران اسلامی زمانی کلید این ابتکار را زد که مقدم بر او هیچ کسی این کار را به این حجم و کیفیت نکرده بود. ان شا الله ایشان در عالم عقبی از آنچه که برای خدا نیت کرده اند، بهره کامل ببرند.
وی ادامه داد: در روایات آمده است که «من سن سنة حسنة فله أجرها وأجر من عمل بها» یعنی کسی که سنت حسنه ای را بنا بگذارد همواره به اندازه اجر کسی که به آن سنت عمل می کند ثواب می برد مسجد، حسینیه، مدرسه، دانشگاه و بیمارستان موقوفاتی که عموم از آن بهره مند می شود مصداق این روایت محسوب می شوند.
دکتر خاموشی در ادامه تصریح کرد: در قدیم باب وقف و کار خیر مفتوح بود. امروز هم مفتوح تر است و دیگران هم می توانند این مسیر را طی کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: خداوند متعال چند چیز را می خرد؛ مال دنیا را می شود عقبایی کرد. «إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ» در مساله وقف این دست خداوند است که می گیرد. علت ابدی بودن وقف هم همین مسئله است.
خاموشی اظهار کرد: سازمان اوقاف و امور خیریه در زمان حاضر در حال تلاش در زمینه وقف دانش است. چه قدر خوب است تعداد وقفیاتی که به طور خاص در زمینه علم هستند زیادتر شود چون این وقفیات به توسعه علم و فناوری در کشور کمک می کند.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: یک زمانی علم از ربع رشیدی که از موقوفات ایران است به اروپا می رفت و اروپایی ها علم را از ما می آموختند. می توانیم برای وقف دانش در عصر حاضر فکر کنییم. ما معاونتی را در سازمان اوقاف فعال تر کرده ایم نسبت به اینکه با صاحبان اختراعات و اکتشافات ـ مخصوصا آن بخشی که به تجاری سازی مربوط می شود و ما توانیم بهره عمومی هم از آن اختراع و اکتشاف ببریم ـ همکاری کنیم و کمک کنیم که به گونه ای این آثار وارد زندگی مردم بشود.
خاموشی ادامه داد: ما در زمینه پیشرفت های علمی، در زمینه تجهیزات پزشکی، در مسایل بذر و سموم نباتی، در مسایل توسعه کشاوزی و بهینه سازی مصرف سوخت وارد شده ایم و به زودی اینها را به جامعه تقدیم می کنیم.
رئیس هیئت امنای سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به بیانیه رهبر معظم انقلاب در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در زمینه تمدن سازی توسط نسل جوان، گفت: به نظر می رسد که این پیغام در این جلسه باید مرور شود. ما در چهل سال پیش رو باید از بحران هایی که غرب و نظام سلطه برای ما درست می کند ؛ عبور کنیم.
دکتر خاموشی تاکید کرد: ایران سرزمین گسترده ای است. ایران دانشمندان، پژوهشگران، مدرسان و اساتید بزرگی دارد. ایران رتبه های المپیادهای علمی جهانی را یکی پس از دیگری فتح کرده است. ایران مغزهای متفکر بسیار زیادی دارد. برای برون رفت از این بحرانی که غرب برای ما درست کرده حتما باید به علم و دانش اهمیت بدهیم.
وی افزود: بخش اعظمی از پیام مقام معظم رهبری برای چهل سال پیش رو توصیه به نسل جوان برای تولید دانش بود. دانش سطوت آفرین و ثروت آفرین است. کشور ما در این بحران اقتصادی نیاز به تولید ثروت دارد. با این حرکت و جوشش نسل جوان در دانشگاه ها، پژوهش گاه ها و با تلاش دانشمندان ، مخترعان و صنعتگران اتفاقات بسیار خوبی در آینده خواهد افتاد.
خاموشی در پایان تصریح کرد: از همه شما محققان و اندیشمندان تقاضامندم دست به دست هم دهید ایران اسلامی و انقلاب اسلامی را یاری کنید. آینده از آن شماست. پرچم انقلاب اسلامی در جهان بلند است.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار