• امروز پنج شنبه یکم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

احراز هویت

احراز هویت

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

برگزاری مراسم آیینی

برگزاری مراسم آیینی "پوش کشان" در تکیه تاریخی شاهرود

پوش کشان تکیه بازار شاهرود با حضور قشرهای مردم و روحانیون برگزار شد.

 چهارشنبه 21 شهریور 1397   102  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان، تکیه بازاری زنجیری شاهرود یکی از مهم ترین مراکز عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) در این شهر است. از چند روز مانده به آغاز ماه محرم، ریش سفیدان و بزرگان شهر برای آماده کردن فضای این مجموعه گرد هم می آیند و آیین سنتی پوش کشان را که مهم ترین بخش این آماده سازی است، برگزار می کنند.
در این مراسم، هنگامی که شیپور و سنج نواخته میشود ، حاضران در پشت بام این تکیه روباز "یاحسین" گویان تلاش می کنند به کمک زنجیری قدیمی که بر بالای صحن تکیه قرار گرفته، سقف آن را بپوشانند. پوش شامل 6 قطععه پارچه به هم بافته است که طناب از دو طرف بسته می شود و تا روز دوازدهم ماه محرم در همین مکان می ماند.
از چند روز قبل هم این پوش را می شویند و آماده می کنند تا درصورت پارگی ترمیم شود. این تکیه که در سال 80 با شماره 3997 به ثبت ملی رسیده، متعلق به دوران صفویه است، اما ظاهر کنونی آن مربوط به زمان فتحعلی شاه و زنجیر آن را نیز حدود 100 سال پیش به دو طرف آن متصل کرده اند.
شب نخست ماه محرم نیز بنا بر نیت یکی از واقفان این شهرستان، بزرگان شهر به تکیه دعوت و از آنان در ظرف های مسی پذیرایی می شود تابدین ترتیب آغاز ماه محرم به همه اطلاع رسانی شود.این تکیه تاریخی هر سال در روز پنجم ماه محرم، میزبان برگزاری آئین سنتی"یا عباس!یاعباس!" است. 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار