• امروز دوشنبه ششم خرداد 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

سامانه سجنا

احراز هویت

وقف مختص به سرمایه داران نیست

وقف مختص به سرمایه داران نیست

نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار دنیوی و اخروی سنت حسنه وقف گفت: وقف برای تمام بشریت است | حتی با اهدا یک یا چند کتاب نیز می‌توان وقف انجام

 سه شنبه 12 تیر 1397   95  0      

به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان، حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت : سنت حسنه وقف یکی از مصادیق بارز احسان و غیرخواهی است که انسان با بهره‌گیری از تعالیم انبیاء آن را از دیرباز در دستور کار خود قرار داده و در صحنه حیات اجتماعی به ودیعه گذاشته است. روحیه تعاون اجتماعی و سبقت در خیرات در نهاد وقف عینیت پیدا می‌کند و به عمل واقف مهر ابدیت می‌زند. در وقف دو بعد خوددوستی و نوع‌دوستی انسان به منصه ظهور می‌رسد.
وی با بیان اینکه وقف تنها برای پولدارها و سرمایه‌گذاران نیست، گفت: وقف برای تمام بشریت است؛ لذا با اهدای یک یا چند کتاب نیز می‌توان وقف انجام داد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از هنرهای اسلام به ‌منظور نفوذ بیشتر کلامش در انسان‌ها، استفاده از خوددوستی است که در آیات مختلف خطاب به انسان عنوان شده است. در حقیقت در وقف نیز از بُعد خود‌دوستی انسان استفاده شده و اسلام عضویت در این نهاد را راهی می‌داند که در آن نام انسان و مالکیت اموال و دارایی‌های او تا ابد تضمین می‌شود و در مواردی که مدنظر دارد عایدات آن به مصرف می‌رسد.
نماینده مردم شهرستان شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شاید متداول‌ترین نقش وقف را بتوان در رویکرد اقتصادی آن مشاهده کرد، تصریح کرد: از مهم‌ترین آثار اقتصادی وقف تحدید تکاثر است. وقف رویکردی است که بدون هرگونه اختلاف، درگیری و عدم رضایتی انتقال ثروت‌ها را در پی دارد که درعین‌حال که ترمزی بر تکاثر محسوب می‌شود جهشی به‌سوی رهایی بی‌نوایان از فقر محکوم و نهایتاً تحقق عدالت اجتماعی است.
حجت‌الاسلام ناصری‌نژاد اضافه کرد: اگرچه مالیات‌های اسلامی مانند خمس و زکات نیز نقش قابل‌توجهی در تامین عدالت اجتماعی دارند اما امتیاز وقف در این است که واقفان تنها بر اساس وجدان دینی خود عمل می‌کنند، بدون اینکه ملزم به این کار شده باشند و به ضمانت اجرایی در بیرون از فرد احتیاج داشته باشد.
وی با اشاره به رویکرد فرهنگی وقف توضیح داد: مروری بر موقوفات نشان می‌دهد که بخش متنابهی از آن‌ها به مراکز علمی و آموزشی همچون دانشگاه‌ها، مدارس و مراکز تحقیقاتی اختصاص دارد که از رویکرد فرهنگی نهاد وقف حکایت می‌کند. در گذشته بسیاری از این مراکز از طریق موقوفات اداره می‌شد و تعداد زیادی از اقشار کم‌ درآمد جامعه که برخی از استعدادهای درخشانی هم برخوردار بودند و به علت نداشتن امکانات قادر به تحصیل نبودند به این مدارس و مراکز وارد می‌شدند و خیلی از بزرگان ما از میان همین طبقه شریف و محروم و در همین مراکز رشد کرده و مدارج بالای علمی را طی نموده‌اند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار