• امروز پنج شنبه بیست و ششم فروردین 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

ما را در پیام رسان بله دنبال کنید

زیارت مجازی امامزادگان استان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه ساعد

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

احراز هویت

سامانه سجنا

امامزاده جعفر(ع) دامغان

امامزاده جعفر(ع) دامغان

در مرکز شهر دامغان ، در خیابان امام خمینی(ره) مجموعۀ امامزاده جعفر(ع) شامل بقعۀ امامزاده جعفر(ع) ، بقعۀ امامزاده محمد(ع) ،آرامگاه شاهرخ میرزا و بنای چهل دختران وجود دارد

 پنج شنبه 13 فروردین 1394   2667  0      

در مرکز شهر دامغان ، در خیابان امام خمینی(ره) مجموعۀ امامزاده جعفر(ع) شامل بقعۀ امامزاده جعفر(ع) ، بقعۀ امامزاده محمد(ع) ،آرامگاه شاهرخ میرزا و بنای چهل دختران وجود دارد .
قدمت این مجموعه به حدود 1250 سال قبل و مربوط به دورۀ سلجوقی می باشد.
امامزاده جعفر(ع) از اولاد حضرت امام سجاد(ع) می باشد . مساحت بقعه 85/278 متر مربع و مساحت کل بنا 457 متر مربع و مساحت کل مجموعه 1285 متر مربع است .
در طرف مقابل درب ورودی حرم کتیبه ای وجود دارد که برآن چنین ذکر شده :
« هذا قبر الامام المقتول المقبول ، قرة عين الرسول جعفر بن علی بن عمر بن علی بن حسين بن علی بن ابيطالب سلام الله عليه . »
گنبد امامزاده از میزان متعارف بلندتر و با آجر معمولی به سبک پله ای بازسازی شده است . بقعه دارای حرم مربعی شکل و مقبره در وسط قرار گرفته و صندوق چوبی کنده کاریی ، که از حیث صنعت و هنر قابل توجه و به طول 30/3 متر و عرض 75/1 متر و بلندی 25/1 متر است ، روی قبر وجود دارد . در کتیبۀ دور بالای صندوق ، آیاتی از سورۀ دهر و سورۀ فتح و آیه الکرسی از قرآن مجید و نادعلی و « لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار » و چهارده معصوم کنده کاری شده است .
شکل قبر که صندوق آن را احاطه کرده مرتفع است و بر روی قبر سنگ سیاهی به طور عمودی نصب شده است . بر روی قبر ، ضریح زیبایی به طول 5/4 متر و به عرض 4 متر و به ارتفاع 20/2 متر که از نوع مطلا و به صورت مشبک می باشد كه در سال 1383 ساخته و نصب شده است .
در دو طرف داخل ایوان جنوبی ، که درب اصلی و تنها درب ورودی به حرم در آن است ، دو لوح سنگی به دیوار نصب است و بر لوح سمت چپ این وقفنامه کنده شده است : « لا إله الّا الله . محمّد رسول الله . علی ولی الله . بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ، الحمد لله الذی خلق الانسان للطاعات و أمورهم بالخیرات و ... » الی آخر ، که وقفنامه بسیار مفصلی است و تاریخ تحریر آن محرم الحرام سنۀ خمس عشر ثمانمائه الهلالیه است . این تاریخ ، معاصر با سلطنت شاهرخ پسر تیمور گورکانی است که در سال های 799 تا 850 هجری قمری در ایران سلطنت داشته است . در پایۀ ایوان ، مقابل سنگ وقفنامه ، سنگ دیگری نیز نصب شده است . در دور سنگ صلوات بر پیغمبر اکرم (ص) و ائمۀ دوازده گانه نوشته شده و تاریخ این سنگ نوشته با حکومت میرزا علاء الدوله پسر بایسنقر بن امیر تیمور گورکانی ،که خط ثلث را نیکو می نوشته و کتیبۀ مقصورۀ مسجد گوهرشاد مشهد روی کاشی ممتاز به خط اوست ، معاصر می باشد .
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار