• امروز سه شنبه هشتم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

پايگاه جامع ترویج فرهنگ ايثار و شهادت استان سمنان

احراز هویت

سامانه سجنا

امامزاده جعفر(ع) دامغان

امامزاده جعفر(ع) دامغان

در مرکز شهر دامغان ، در خیابان امام خمینی(ره) مجموعۀ امامزاده جعفر(ع) شامل بقعۀ امامزاده جعفر(ع) ، بقعۀ امامزاده محمد(ع) ،آرامگاه شاهرخ میرزا و بنای چهل دختران وجود دارد

 پنج شنبه 13 فروردین 1394   1837  0      

در مرکز شهر دامغان ، در خیابان امام خمینی(ره) مجموعۀ امامزاده جعفر(ع) شامل بقعۀ امامزاده جعفر(ع) ، بقعۀ امامزاده محمد(ع) ،آرامگاه شاهرخ میرزا و بنای چهل دختران وجود دارد .
قدمت این مجموعه به حدود 1250 سال قبل و مربوط به دورۀ سلجوقی می باشد.
امامزاده جعفر(ع) از اولاد حضرت امام سجاد(ع) می باشد . مساحت بقعه 85/278 متر مربع و مساحت کل بنا 457 متر مربع و مساحت کل مجموعه 1285 متر مربع است .
در طرف مقابل درب ورودی حرم کتیبه ای وجود دارد که برآن چنین ذکر شده :
« هذا قبر الامام المقتول المقبول ، قرة عين الرسول جعفر بن علی بن عمر بن علی بن حسين بن علی بن ابيطالب سلام الله عليه . »
گنبد امامزاده از میزان متعارف بلندتر و با آجر معمولی به سبک پله ای بازسازی شده است . بقعه دارای حرم مربعی شکل و مقبره در وسط قرار گرفته و صندوق چوبی کنده کاریی ، که از حیث صنعت و هنر قابل توجه و به طول 30/3 متر و عرض 75/1 متر و بلندی 25/1 متر است ، روی قبر وجود دارد . در کتیبۀ دور بالای صندوق ، آیاتی از سورۀ دهر و سورۀ فتح و آیه الکرسی از قرآن مجید و نادعلی و « لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار » و چهارده معصوم کنده کاری شده است .
شکل قبر که صندوق آن را احاطه کرده مرتفع است و بر روی قبر سنگ سیاهی به طور عمودی نصب شده است . بر روی قبر ، ضریح زیبایی به طول 5/4 متر و به عرض 4 متر و به ارتفاع 20/2 متر که از نوع مطلا و به صورت مشبک می باشد كه در سال 1383 ساخته و نصب شده است .
در دو طرف داخل ایوان جنوبی ، که درب اصلی و تنها درب ورودی به حرم در آن است ، دو لوح سنگی به دیوار نصب است و بر لوح سمت چپ این وقفنامه کنده شده است : « لا إله الّا الله . محمّد رسول الله . علی ولی الله . بسم الله الرحمن الرحیم و به نستعین ، الحمد لله الذی خلق الانسان للطاعات و أمورهم بالخیرات و ... » الی آخر ، که وقفنامه بسیار مفصلی است و تاریخ تحریر آن محرم الحرام سنۀ خمس عشر ثمانمائه الهلالیه است . این تاریخ ، معاصر با سلطنت شاهرخ پسر تیمور گورکانی است که در سال های 799 تا 850 هجری قمری در ایران سلطنت داشته است . در پایۀ ایوان ، مقابل سنگ وقفنامه ، سنگ دیگری نیز نصب شده است . در دور سنگ صلوات بر پیغمبر اکرم (ص) و ائمۀ دوازده گانه نوشته شده و تاریخ این سنگ نوشته با حکومت میرزا علاء الدوله پسر بایسنقر بن امیر تیمور گورکانی ،که خط ثلث را نیکو می نوشته و کتیبۀ مقصورۀ مسجد گوهرشاد مشهد روی کاشی ممتاز به خط اوست ، معاصر می باشد .
 
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار