• امروز پنج شنبه بیست و ششم فروردین 1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

ما را در پیام رسان بله دنبال کنید

زیارت مجازی امامزادگان استان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه ساعد

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

احراز هویت

سامانه سجنا

معرفی امامزاده علي اشرف سمنان

معرفی امامزاده علي اشرف سمنان

امامزادگان جدای از جایگاه معنوی آنها ، نماد اعتقادات عمیق مردم ایران به اهلبیت رسول اعظم(ص) هستند.

 پنج شنبه 13 فروردین 1394   3121  0      

حضرت امامزاده علي اشرف از نوادگان حضرت امام زين العابدين (ع) است.نام شريفش علی اشرف،فرزند عمر اشرف بن امام زین العابدین (ع) ، از علماء علم حدیث بوده است . وی جد اعلی مادری سید مرتضی و سید رضی(گردآورنده نهج ابلاغه) است و ناصر کبیر ، پادشاه دیلم و طبرستان فرزند اوست . بقعه متبركه حضرتش در محلات خیابان امام حسین(ع) زاوقان و در غرب شهر سمنان واقع شده است .
عمر اشرف پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بود. مادر امامزاده اشرف ، ام سلمه دختر حضرت امام حسن (ع) است و از این رو امامزاده علي اشرف از طرف مادر حسني و از طرف پدر حسيني است.
شیخ مفید درباره علی اشرف می گوید : " او فاضل جلیل،پارسا،باسخاوت و متولی صدقات حضرت رسول(ص) و حضرت علی(ع) بوده است. "
 
صاحب کتاب بحر الانساب در ذکر اولاد حضرت امام زین العابدین (ع) می نویسد : "... اما رضی و اشرف در شهر سمنان افتادند و در محلۀ زاوقان وطن ساختند و ذریات ایشان بسیار شد به القاب حسینی ".
بناي بقعه شامل حرم، رواق،ايوان و صحن و گنبد است.
حرم مطهر به صورت محوطه چهارگوشی است به ضلع 4.5 × 4.5 متر که در سال 64 پس از ساخت و نصب ضريح فلزي مشبك نفيس اقدام و ضمن ساخت درب چوبي بزرگ و بازسازي قبر با سنگ مرمر در قسمت جلوي درب ورودي به داخل حرم توسعه يافته نصب شده است .
در طرفين حرم دو رواق وجود دارد كه رواق سمت چپ حرم را اتاقی به طول 7 متر و عرض 4 متر و رواق سمت راست مستطیل شکل كه درب جديدي نيز در ضلع شمالي آن نصب و آن را به گورستان جديد ارتباط داده است داراي طول 6 متر و عرض 3.5متر است . اين رواقها به دو گوشواره طرفين ايوان باز مي شود .
 
در چهار گوشۀ حرم چهار تربنه و در چهار ضلع حرم چهار طاقنما دیده می شود که گنبد بر روی آن ساخته شده و بر وسط طاقنماهاي بالاي حرم پنجره هايي براي نورگيري تعبيه شده است.
گنبد دارای گریو کوتاه و استوانه ای شکل است که گنبد مخروطی کوتاهی بر روی آن استوار است . نمای خارجی گنبد را کاشی های فیروزه ای زیبایی مي پوشاند.

صحن امامزاده مستطیل شکل و محل دفن اموات و شهداي گرانقدر محلات سمنان است ، به همين دليل هر هفته تعداد زيادي از زائرين و خانواده هاي معظم شهداء خصوصاً در ايام تعطيل به زيارت امامزاده علي اشرف مي شتابند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار