• امروز یک شنبه ششم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

پايگاه جامع ترویج فرهنگ ايثار و شهادت استان سمنان

احراز هویت

سامانه سجنا

معرفی امامزاده علي اشرف سمنان

معرفی امامزاده علي اشرف سمنان

امامزادگان جدای از جایگاه معنوی آنها ، نماد اعتقادات عمیق مردم ایران به اهلبیت رسول اعظم(ص) هستند.

 پنج شنبه 13 فروردین 1394   2162  0      

حضرت امامزاده علي اشرف از نوادگان حضرت امام زين العابدين (ع) است.نام شريفش علی اشرف،فرزند عمر اشرف بن امام زین العابدین (ع) ، از علماء علم حدیث بوده است . وی جد اعلی مادری سید مرتضی و سید رضی(گردآورنده نهج ابلاغه) است و ناصر کبیر ، پادشاه دیلم و طبرستان فرزند اوست . بقعه متبركه حضرتش در محلات خیابان امام حسین(ع) زاوقان و در غرب شهر سمنان واقع شده است .
عمر اشرف پدر علی اشرف از روحانیون و عباد و زهاد عالیقدر بود. مادر امامزاده اشرف ، ام سلمه دختر حضرت امام حسن (ع) است و از این رو امامزاده علي اشرف از طرف مادر حسني و از طرف پدر حسيني است.
شیخ مفید درباره علی اشرف می گوید : " او فاضل جلیل،پارسا،باسخاوت و متولی صدقات حضرت رسول(ص) و حضرت علی(ع) بوده است. "
 
صاحب کتاب بحر الانساب در ذکر اولاد حضرت امام زین العابدین (ع) می نویسد : "... اما رضی و اشرف در شهر سمنان افتادند و در محلۀ زاوقان وطن ساختند و ذریات ایشان بسیار شد به القاب حسینی ".
بناي بقعه شامل حرم، رواق،ايوان و صحن و گنبد است.
حرم مطهر به صورت محوطه چهارگوشی است به ضلع 4.5 × 4.5 متر که در سال 64 پس از ساخت و نصب ضريح فلزي مشبك نفيس اقدام و ضمن ساخت درب چوبي بزرگ و بازسازي قبر با سنگ مرمر در قسمت جلوي درب ورودي به داخل حرم توسعه يافته نصب شده است .
در طرفين حرم دو رواق وجود دارد كه رواق سمت چپ حرم را اتاقی به طول 7 متر و عرض 4 متر و رواق سمت راست مستطیل شکل كه درب جديدي نيز در ضلع شمالي آن نصب و آن را به گورستان جديد ارتباط داده است داراي طول 6 متر و عرض 3.5متر است . اين رواقها به دو گوشواره طرفين ايوان باز مي شود .
 
در چهار گوشۀ حرم چهار تربنه و در چهار ضلع حرم چهار طاقنما دیده می شود که گنبد بر روی آن ساخته شده و بر وسط طاقنماهاي بالاي حرم پنجره هايي براي نورگيري تعبيه شده است.
گنبد دارای گریو کوتاه و استوانه ای شکل است که گنبد مخروطی کوتاهی بر روی آن استوار است . نمای خارجی گنبد را کاشی های فیروزه ای زیبایی مي پوشاند.

صحن امامزاده مستطیل شکل و محل دفن اموات و شهداي گرانقدر محلات سمنان است ، به همين دليل هر هفته تعداد زيادي از زائرين و خانواده هاي معظم شهداء خصوصاً در ايام تعطيل به زيارت امامزاده علي اشرف مي شتابند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار