• امروز چهارشنبه دوم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

پايگاه جامع ترویج فرهنگ ايثار و شهادت استان سمنان

احراز هویت

سامانه سجنا

امامزاده ای که محضر چهار امام شیعه را درک کرد

امامزاده ای که محضر چهار امام شیعه را درک کرد

امامزاده علی بن جعفر(ع) فرزند امام جعفر صادق(ع) و برادر بزرگوار حضرت امام موسی کاظم(ع) است .

 پنج شنبه 13 فروردین 1394   223  0      

مرحوم آية الله علامه حائری مازندرانی دربارة نسبت این بزرگوار ،تحقیقاتی داشته و نتیجة تحقیق خود را با قصیده ای به عربی سروده و در لوحی ثبت کرده که مفاد آن چنین است :
« علی بن جعفر( به اتفاق علمای رجال ) از فقهای جلیل القدر و ثقات عظیم الشأن است ، چنانچه شیخ جلیل محدث نوری در مستدرکات فرموده بین سیادت و فضل و جلالت و کثرت روابط و اشتهار چهار امام را درک کرده ، یعنی برادرش موسی بن جعفر(ع) ، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و حضرت جواد(ع) و حضرت هادی(ع) ، و کتاب او اصول معتبر و مشهور است که از برادرش امام موسی کاظم(ع) روایت می کند»
 
مجلسی اول و ثانی فرمودند : « فضل و جلالت وی بزرگتر از آن است که محتاج به بیان باشد . ظاهراً آن حضرت در زمان حضرت امام علی النقی(ع) به ایران مسافرت نموده ، پس از ورود به قم و مدتی در آنجا جهت زیارت مرقد حضرت علی بن موسی الرضا(ع) به طوس عزیمت می نماید ، در سمنان نیز مدتی توقف نموده از سادات ابوالفضلی و سجادی ، بخصوص از امامزاده اشرف و زین العابدین علی صالح ، دیدن می کند و به روایتی در مراجعت از طوس در سمنان فوت کرده و در این محل مدفون گردیده است . همچنین مادر این بزرگوار امّ ولد است.
مشخصات بقعه و بارگاه:
این بقعة متبرکه در خیابان شهید رجایی سمنان واقع شده است . مساحت فعلی مجموعة عرصه و اعیانی امامزاده حدود 3500 مترمربع است ، مساحت بقعه 40 و مساحت کل بنا 550 مترمربع است .
ساختمان این بقعة متبرکه شامل گنبد، ایوان و حرم و دو سالن بزرگ در طرفین بقعه است که اخیراً نسبت به بازسازی و کاشیکاری گنبد و دو سالن طرفین بقعه و تعمیرات مهتابی و راهروها اقدام شده است . بنای اصلی بقعه ، که رو به مشرق است ، بر روی صفه ای بزرگ قرار دارد .
در قسمت جلوی ایوان و پیش فضای آن ، مهتابی بزرگی به طول 22 متر و عرض 15 متر احداث شده که به وسیلۀ 12 پله حیاط امامزاده مرتبط می شود . این مهتابی قریب 2.75متر از صحن بلند تر است .
ایوان اصلی غربی که 9.5 ارتفاع دارد با کاشی زینت یافته و دهنة ایوان 5.5 متر است .
 
قبر حضرت در سال های اخیر با سنگ مرمر بازسازی شده است و ضريح فلزي زيبايي توسط هنرمندان اصفهاني ساخته و در سال 1373 شمسی نصب گرديده است . ایوان شرقی ، که درب ورودی امامزاده در آن قرار دارد ،5.5 متر بلندی و دارای تزیینات کاشیکاری می باشد که در سال 1330 هجری شمسی مرمت شده است . بناي بقعه به شماره 2339 در تاريخ 8/3/78 در فهرست آثار تاريخي به ثبت رسيده است .
صحن امامزاده تقریباً مربع شکل به ضلع 55 متر است که به وسیلۀ یک راهرو به حیاط کوچک کنار بقعه راه می یابد و از آنجا به سمت جنوب درب دیگری اخیراً نصب شده که به خیابان شهید شیخ فضل الله نوری باز می شود . صحن ها ، صفه ، سالن ، راهرو و مهتابی محل دفن اموات بوده و به صورت گورستان عمومی است . در سالن دست راست حرم ، صورت قبر بزرگ و سنگی قرار دارد که مردم سمنان آن را متعلق به" اباصلت"، شاگرد علی بن جعفر(ع) می دانند .
هر هفته هزاران نفر به این مکان مقدس آمده و به زیارت حضرتش می شتابند . این بقعۀ مبارکه توسط هیئت امناء که از طرف سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب شده اند اداره می شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به چگونگی اداره این بقعه،گفت: این بقعه دارای 5 هیئت امنا و 3 خادم ثابت است.
 
حجت الاسلام عبدا... واحدی پیرامون برنامه های نوروزی در این بقعه گفت: اقامه نماز جماعت،مشاوره و پاسخگویی به مسائل شرعی،اجرای طرح تربیت حافظان و قاریان،اجرای مراسم شب احیاء و جزءخوانی قرآن در ماه رمضان از برنامه ها و مراسم هایی است که به مناسبت های مختلف در این بقعه متبرکه است.
وی در ادامه افزود: برگزاری مراسم تحویل سال نو امسال علاوه بر سایر بقعه ها به طور ویژه در امامزاده علی بن جعفر سمنان نیز برگزار می شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار