• امروز یک شنبه بیست و ششم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

ما را در پیام رسان بله دنبال کنید

زیارت مجازی امامزادگان استان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه ساعد

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

احراز هویت

سامانه سجنا

سام و لام؛ فرزندان نوح نبی در سمنان+ تصاویر

سام و لام؛ فرزندان نوح نبی در سمنان+ تصاویر

مدفن شماری از ۱۲۴ هزار پیامبری که ما مسلمانان به برگزیده شدن آنها معتقدیم در ایران واقع شده است.مدفن 33 پیامبر در 15 استان کشورمان واقع شده و استان سمنان یکی از استان هایی است 5 بقعه منسوب به پیامبران در آن وجود دارد.

 چهارشنبه 12 فروردین 1394   2561  0      

با توجه به كتيبه موجود در ايوان شرقي و همچنين اعتقادات مردم سمنان ، صاحب مدفون در بقعه دو نفر به اسامي ‹ سام › و ‹ لام › از نوادگان حضرت نوح پيغمبرند كه مشهور به ‹ سام النبي › و ‹ لام النبي › هستند.
مفاد مطالب نوشته شده بر روي کتیبه چنين است : ‹ در بيان نسب شريف پيغمبران سيم و لام عليه السلام بدان كه دو بزرگوار دو پيغمبرند از نسل نوح ، يكي سام و يكي لام پسران عراق بن عالم بن سام بن نوح اند ، بناي سمنان از ايشان شده . از راه البرز به سمنان آمده و قلعه جنبدان و اسفنجان و ناسار و كوشمغان و زاوغان (اسامي محلات قديمي شهر سمنان) را بنا نهادند و بعضي از مردم سمنان از نسل سام و لامند و وجه تسميه سمنان آن است كه باعث آن سمنك پيغمبر شده و اين كوه را سيمنك مي نامند.
 
این بقعه در 18 کیلومتری شمال شرقی سمنان و بر فراز کوه مرتفعی واقع شده است.
زائريني كه قصد رفتن به محل اين بقعه را با وسيله نقليه دارند پس از پيمودن 27 كيلومتر با اتومبيل و گذشتن از چند كلاته و مسير رودخانه و جاده خاكي پرپيج و خم به پاي كوه مرتفعي مي رسند که در گذشته زائرين بايستي تا فراز كوه كه محل مقبره است را با اسب و الاغ و يا پياده طي می کردند.
 
اما در سالهاي اخير با همت هيئت امناء و پیگیری اداره کل اقاف و امور خیریه و مساعدت استانداری نسبت احداث جاده جديد از پای جاده تا محل بقعه و تامین برق بقعه اقداماتي به عمل آمده است.
مشخصات بقعه:
 
این بقعه متبركه داراي گنبد مخروطي شكل به شعاع 20 متر و با گريو كوتاهی است كه ارتفاع آن از سطح بام مقبره حدود 5/4 متر است. فاقد كاشي بوده و از داخل دارای آینه کاری بسیار زیبایی است.
حرم به صورت مربع شكل به ضلع 5.5 متر است كه در وسط ضريح، مطلا است که بر روي قبر ساخته و نصب شده است و زیر آن سنگ مرمر قرار دارد و روي آن نسب پیغمبران حک شده است.
در سمت جنوبی و شرقی بقعه ،بيرون مقصوره دو ايوان و دو پيش فضا وجود دارد و دو طرف ديگر آن پرتگاه و دره است .
در سال 89 نسبت به ساخت حسینیه و مسجد و زائرسرا در این بقعه متبرکه اقدام شده است.
 
همچنین در اطراف صحن شرقي 9 حجره براي سكونت زائران وجود دارد كه تعداد 3 حجره آن در ضلع شمالي و 3 حجره و يك انباري در ضلع شرقي و دو حجره در ضلع جنوبي بوده كه برای استفاده زائرین مرمت شده است .
در سال هاي 80 ـ 84 به علت استقبال زائرين و كمبود فضاي اسكان و آب مورد نياز مراجعين منبع آب جديدي با گنجايش 200 هزار ليتر ذخيره آب در کنار این بقعه ساخته شده است.همچنین تعدادي سكوي سيماني جهت اسكان موقت زائرين و استفاده از چادر در آن محل ها پيش بيني شده است .
 
علاوه بر این در سال 85 تعداد شش باب زائر سراي جديد جنب بقعه متبركه به ابعاد 4×3 و در ضلع شمالي بقعه حسينيه اي احداث شده است .
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار