• امروز یک شنبه ششم بهمن 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

پايگاه جامع ترویج فرهنگ ايثار و شهادت استان سمنان

احراز هویت

سامانه سجنا

سام و لام؛ فرزندان نوح نبی در سمنان+ تصاویر

سام و لام؛ فرزندان نوح نبی در سمنان+ تصاویر

مدفن شماری از ۱۲۴ هزار پیامبری که ما مسلمانان به برگزیده شدن آنها معتقدیم در ایران واقع شده است.مدفن 33 پیامبر در 15 استان کشورمان واقع شده و استان سمنان یکی از استان هایی است 5 بقعه منسوب به پیامبران در آن وجود دارد.

 چهارشنبه 12 فروردین 1394   1600  0      

با توجه به كتيبه موجود در ايوان شرقي و همچنين اعتقادات مردم سمنان ، صاحب مدفون در بقعه دو نفر به اسامي ‹ سام › و ‹ لام › از نوادگان حضرت نوح پيغمبرند كه مشهور به ‹ سام النبي › و ‹ لام النبي › هستند.
مفاد مطالب نوشته شده بر روي کتیبه چنين است : ‹ در بيان نسب شريف پيغمبران سيم و لام عليه السلام بدان كه دو بزرگوار دو پيغمبرند از نسل نوح ، يكي سام و يكي لام پسران عراق بن عالم بن سام بن نوح اند ، بناي سمنان از ايشان شده . از راه البرز به سمنان آمده و قلعه جنبدان و اسفنجان و ناسار و كوشمغان و زاوغان (اسامي محلات قديمي شهر سمنان) را بنا نهادند و بعضي از مردم سمنان از نسل سام و لامند و وجه تسميه سمنان آن است كه باعث آن سمنك پيغمبر شده و اين كوه را سيمنك مي نامند.
 
این بقعه در 18 کیلومتری شمال شرقی سمنان و بر فراز کوه مرتفعی واقع شده است.
زائريني كه قصد رفتن به محل اين بقعه را با وسيله نقليه دارند پس از پيمودن 27 كيلومتر با اتومبيل و گذشتن از چند كلاته و مسير رودخانه و جاده خاكي پرپيج و خم به پاي كوه مرتفعي مي رسند که در گذشته زائرين بايستي تا فراز كوه كه محل مقبره است را با اسب و الاغ و يا پياده طي می کردند.
 
اما در سالهاي اخير با همت هيئت امناء و پیگیری اداره کل اقاف و امور خیریه و مساعدت استانداری نسبت احداث جاده جديد از پای جاده تا محل بقعه و تامین برق بقعه اقداماتي به عمل آمده است.
مشخصات بقعه:
 
این بقعه متبركه داراي گنبد مخروطي شكل به شعاع 20 متر و با گريو كوتاهی است كه ارتفاع آن از سطح بام مقبره حدود 5/4 متر است. فاقد كاشي بوده و از داخل دارای آینه کاری بسیار زیبایی است.
حرم به صورت مربع شكل به ضلع 5.5 متر است كه در وسط ضريح، مطلا است که بر روي قبر ساخته و نصب شده است و زیر آن سنگ مرمر قرار دارد و روي آن نسب پیغمبران حک شده است.
در سمت جنوبی و شرقی بقعه ،بيرون مقصوره دو ايوان و دو پيش فضا وجود دارد و دو طرف ديگر آن پرتگاه و دره است .
در سال 89 نسبت به ساخت حسینیه و مسجد و زائرسرا در این بقعه متبرکه اقدام شده است.
 
همچنین در اطراف صحن شرقي 9 حجره براي سكونت زائران وجود دارد كه تعداد 3 حجره آن در ضلع شمالي و 3 حجره و يك انباري در ضلع شرقي و دو حجره در ضلع جنوبي بوده كه برای استفاده زائرین مرمت شده است .
در سال هاي 80 ـ 84 به علت استقبال زائرين و كمبود فضاي اسكان و آب مورد نياز مراجعين منبع آب جديدي با گنجايش 200 هزار ليتر ذخيره آب در کنار این بقعه ساخته شده است.همچنین تعدادي سكوي سيماني جهت اسكان موقت زائرين و استفاده از چادر در آن محل ها پيش بيني شده است .
 
علاوه بر این در سال 85 تعداد شش باب زائر سراي جديد جنب بقعه متبركه به ابعاد 4×3 و در ضلع شمالي بقعه حسينيه اي احداث شده است .
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار