• امروز یک شنبه نوزدهم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

ما را در پیام رسان بله دنبال کنید

زیارت مجازی امامزادگان استان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

احراز هویت

سامانه سجنا

معرفی امامزاده یحیی (ع) سمنان

معرفی امامزاده یحیی (ع) سمنان

در مركز بافت قديم شهر سمنان و در انتهای بازار جنوبی حضرت و در ضلع جنوب غربی تکیه معروف پهنه ، بقعه ای با بارگاه رفیع و مجلل به نام حضرت امامزاده یحیی(ع) وجود دارد .

 پنج شنبه 6 فروردین 1394   1777  0      

بنا به شهادت "ابن شهر آشوب" در مناقب و صاحب عمدة الطالب و كشف الغمه و كتب ديگر و تأييد مرحوم حضرت آية الله علامه حائري مازندراني كه سالها در جوار بقعه سكونت داشته و تحقيقات فراوانی در خصوص این بقعه و سایر بقاع متبرکه سمنان انجام داده است،صاحب بقعه فرزند بلافصل حضرت موسي بن جعفر(ع) امام هفتم شيعيان است كه در سال 198 هجري قمري هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو جزو همراهان حضرت بوده.حضرت رضا(ع) جهت ارشاد مردم این سامان برادر خود حضرت یحیی را مامور این مهم می کند.بعد از شهادت امام رضا (ع) به تحريك مأمون خليفه عباسي حضرت يحيي(ع) نيز در سمنان به شهادت مي رسد و در محل كنوني به خاك سپرده مي شود .
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان، حجت الاسلام والمسلمین عبد الله واحدی مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان در همین ارتباط، گفت: حضرت یحیی(ع) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد.
حجت الاسلام والمسلمین واحدی تصریح کرد: یکی از ممتازترین ویژگی این بقعه نسبت به سایر بقاع متبرکه این است که صاحب بقعه، برادر امام رضا (ع) است.
وی خاطر نشان کرد: در ضلع شمالي حرم حضرت امامزاده يحيي (ع) مراقد مطهر بيش از 270 نفر از شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي سمنان وجود دارد كه زينت و اعتبار خاصي به آستانه بخشيده و امت شهيدپرور و متدين به دليل علاقه و اعتقاد قلبي خود و به منظور بهره گرفتن از فيوضات معنوي و فضاي روحاني اين مكان مقدس فواصل طولاني را پيموده و با اشتياق فراوان براي عبادت و برآورده شدن حاجات خود به اين مكان مقدس روی می آورند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان ادمه داد: همچنين در ايوان بقعه تعدادي از علماي معروف و برجستة سمنان چون آيت الله شيخ محمّد علي عالمي،حجت الاسلام و المسلمين حاج شيخ ملا غلامحسين هراتي،آيت الله شيخ محمّد رضا فيض سرخه اي،آيت الله حاج شيخ مهدي شريفي و حجت الاسلام و المسلمين حاج سيد علي اكبر سيادتي و حجت الاسلام حاج شيخ علي اكبر ادب و حاجي شيخ هادي شريفي مدفونند.
وی پیرامون ساختمان ظاهری بقعه نیز اظهار کرد: بقعه دارای گنبد عظیم و ایوان کاشیکاری شده و حرم و صحن است که ارتفاع ایوان آن حدود 5/12 متر و به شکل زیبایی در سال 1338 کاشیکاری شده است .گنبد که قریب ششصد سال پیش ساخته شده در سنه 1348 مرمت و کاشیکاری شده و قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است .
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان با بیان اینکه این بنا به ثبت تاریخی رسیده است افزود: قسمت تحتانی ایوان دارای کاشیکاری جدیدتری است شامل چهار طاقنمای کاشیکاری و یک درب ورودی حرم است که دو طاقنما،در سمت غرب و در طرفین درب حرم و دو طاقنمای دیگر یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی ایوان برپا شده است و دو راهروی شمالی و جنوبی ایوان را به صحن مرتبط می سازد .
وی افزود: دو طاقنمای طرفین درب حرم طاقنمای سمت راست ، زیارتنامۀ حضرت یحیی بن موسی(ع) و طاقنمای سمت چپ دعای اذن دخول با کاشیهای لاجوردی رنگ مزین شده است .
همچنین بر طاقنماهای جنوبی ، آیۀ شریفۀ الکرسی به خطی زیبا نوشته شده است . بالای راهرو ورودی قسمت جنوبی ، سورۀ مبارکۀ توحید به چشم می خورد.
گنبد عظیم بقعه ، که بر بالای حرم و بر روی چهار فیل پوش استوار است ، پیازی شکل می باشد و نمای خارجی آن را کاشیهای فیروزه ای پوشانده است .
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار