• امروز شنبه هجدهم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان سمنان

ما را در پیام رسان بله دنبال کنید

زیارت مجازی امامزادگان استان

نرم افزار اندروید بیانیه گام دوم انقلاب

سامانه میز خدمت الکترونیک

خدمات غيرحضوري

سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

سامانه شکايات

احراز هویت

سامانه سجنا

بقعۀ متبرکۀ حضرت امامزاده علی اکبر (ع) گرمسار

بقعۀ متبرکۀ حضرت امامزاده علی اکبر (ع) گرمسار

این بقعه در 14 کیلومتری جنوب شرقی گرمسار و حدود 5 كيلومتري شهر آرادان در روستاي امامزاده علی اکبر شهرستان آرادان واقع شده است ، فاصله آن تا ابتداي جاده اصلي سمنان ـ گرمسار 21 كيلومتر است .

 دوشنبه 12 فروردین 1392   1304  0      

این بقعه در 14 کیلومتری جنوب شرقی گرمسار و حدود 5 كيلومتري شهر آرادان در روستاي امامزاده علی اکبر شهرستان آرادان واقع شده است ، فاصله آن تا ابتداي جاده اصلي سمنان ـ گرمسار 21 كيلومتر است . امامزاده دارای موقعیت خوبی بوده و در ميان بخش هاي ياتري عليا ، داورآباد ، حسين آباد و از جنوب و شرق به مناطق فند و شه سفيد و محمدآباد و پنج تن واقع شده و می توان آن را در شمار یکی از معروفترین بقاع منطقۀ گرمسار نام برد .
جادۀ منتهی به بقعه دارای آسفالت مناسبی بوده و زائرین و مراجعین و ساکنین محل از آب لوله کشی و برق شهری بهره مند هستند .
در مجموعۀ امامزاده ، کتیبه یا سنگ نبشته ای که دال بر بنای اولیۀ آرامگاه و اصل و نسب مدفون در آن باشد وجود ندارد ، لیکن برابر شواهد ، قدمت تاریخی این بقعه به حدود هشتصد و پنجاه سال قبل می رسد . گنبد اصلی این بنا ، ایلخانی و رواق های پیوست و هشتی ورودی آن مربوطه به دوران قاجار است .
بقعه و بارگاه با نمای آجری ساخته شده است و فاقد هرگونه تزیینات کاشی می باشد . در سالهای 69 ـ 68 نسبت به بازپیرایی و تعمیرات اساسی قسمت های مختلف بقعه و گنبد توسط سازمان میراث فرهنگی استان و با همکاری ادارۀ اوقاف شهرستان گرمسار اقدام شده است . گنبد دارای دو پوشش بوده و به سبک معماری سنتی و به شکل شش ضلعی قسمت تحتانی و قسمت فوقانی استوانه ای بازسازی شده است . حرم مطهر دارای ابعاد 8×9 و دیوار داخل آن از زمین به ارتفاع 50 سانتی متر سنگ کاری شده و بقیه تا زیر گنبد سفید کاری می باشد . از چهار جناح قسمت تحتانی گنبد مشرف به حرم ، نورگیر گچی تعبیه شده است .
در وسط حرم ضریح چوبی مشبک به طول 60/2 و عرض 20/2 بر روی قبر گچی وجود داشته و نسبت به ساخت ضريح مطلا و تعویض آن اقدام گرديده است . قبر فاقدهر گونه سنگ قبر و کتیبه بوده و دارای ابعادی به طول 30/2 و عرض و ارتفاع 20/1 می باشد.
صحن حرم در سال 68 با سنگ گوهری مفروش شده است . ابعاد صحن امامزاده (مساحت عرصه) 64×58 و سطح آن در قسمت غربی با آجر چهار گوش به صورت حصیری مفروش شده و قسمت باقیماندۀ حریم امامزاده ، که اخیراً تسطیح شده ، در حال حاضر قسمتی از آن به صورت قبرستان عمومی استفاده می شود و محل دفن شهدای گرانقدر و دفن اموات است .
مضافاً اینکه این بقعه ، که درب اصلی و تنها درب ورودی به حرم در آن است ، به طور کامل سفیدکاری شده و هیچ گونه تزیین و کاشیکاری در آن مشاهده نشده است و توسط دو پلۀ موجود می توان از حیاط وارد ایوان شد .
در وسط ایوان دو ستون آهنی کار گذاشته شده است ، در جلوی درب ورودی امامزاده فضای بزرگی وجود دارد که در طرفین آن تعدادی دکاکین ساخته شده که در حال حاضر مورد استفاده آنچنانی نبوده و فضایی از آن به عنوان مسجد مورد استفاده قرار می گیرد .
در وسط آن درب نسبتاً بزرگی وجود دارد که محوطه را به صحن امامزاده ارتباط می دهد که در مدخل آن هشتی جالبی به چشم می خورد که مربوط به دوران قاجار است .
در سمت راست هشتی یک مسجد وجود دارد و در کنار آن یک پله است که به پشت بام مسجد مردانه متصل می شود . کف هشتی ، که نیاز به تعمیرات جزیی دارد ، با قلوه سنگ مفروش شده است .
در قسمت داخل سمت چپ حیاط ، نیز مسجد زنانه وجود دارد .
همه ساله در 21 ماه مبارك رمضان و 28 صفر المظفر اين روستاي كم جمعيت مملو از جمعيت مي شود و زائرين عاشق و دلسوخته از شب قبل به محل بقعه متبركه عزيمت نموده و تمام راههاي ارتباطي اطراف امامزاده بسته و از ورود خودروها به اين مكان مقدس جلوگيري مي شود .
در داخل حیاط و در ضلع شرقی سرویس هایی ساخته شده است . ادارۀ امور امامزاده با هیئت امناء منتخب است که زیر نظر ادارۀ اوقاف و امور خیریۀ گرمسار انجام وظیفه می نمایند .
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار