کد خبر : 312373

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 24 آبان 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان سمنان
• سنت حسنه وقف گره گشای مشکلات کشور است
نماینده ولی فقیه در استان سمنان با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی بیشتر برای جلوگیری کامل از موقوفه خواری، بر لزوم ایجاد موقوفات جدید در راستای تأمین مسکن فقرا تأکید کرد و گفت: سنت حسنه وقف گره گشای مشکلات کشور است.
به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان، آیت‌الله سید محمد شاهچراغی در دیدار با مدیرکل و کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با تجلیل از اقدامات سال‌های اخیر اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار داشت: باید در مواجهه با موقوفات و هزینه درآمدهای آن و نیز احقاق حقوق موقوفات، مانند گذشته بسیار احتیاط شود؛ چراکه وقف آتشی برای موقوفه‌خواران است.
وی با اشاره به اینکه از ابتدای اسلام همواره در موضوع وقف احتیاط بسیاری می‌شد تا حقی از حقوق موقوفات ضایع نشود تصریح کرد: باید به اندازه توان خود جلوی موقوفه‌خواری را بگیریم.
امام جمعه سمنان با اشاره به ممنوع شدن واگذاری سرقفلی موقوفات از سوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان، این اقدام را گامی مهم در راستای جلوگیری ازتضییع حقوق موقوفات دانست و یادآور شد: در برخی موارد با واگذرای سرقفلی موقوفات، اجاره بهای 10 سال موقوفه حتی به اندازه اجاره واقعی یک ماه آن نیز نبود و از این طریق حقوق موقوفات ضایع می‌شد.
آیت‌الله شاهچراغی وقف را جاده‌ای باریک خواند و با بیان اینکه باید در عبور از این مسیر احتیاط زیادی انجام شود تأکید کرد: باید در هزینه‌های مربوط به موقوفات و اداره کل اوقاف و امور خیریه بسیار دقت شود تا اسراف صورت نگیرد.
وی با تأکید بر اینکه انسان به صورت فطری میل دارد تا نام او همواره زنده مانده و به نیکی در یادها بماند تصریح کرد: یکی از راه‌های ماندگاری نام انسان، همین وقف است و بر این اساس اوقاف باید برکات و اثرات وقف را برای مردم جامعه معرفی و تشریح کند.
نماینده ولی فقیه در استان سمنان با تأکید بر لزوم توجه به ایجاد موقوفات جدید بر اساس نیازهای روز جامعه، تأمین مسکن برای فقرا و محرومان را یکی از نیازهای ضروری امروز جامعه عنوان و تأکید کرد: یکی از نیارهای مهم امروز فقرا مسکن است و موقوفات جدید در این زمینه باید ایجاد شود.
آیت‌الله شاهچراغی با تأکید بر اینکه وقف باید برای رفع فقر از چهره جامعه و حل مشکلات کشور به‌کارگیری شود بیان کرد: باید مایحتاج ضروری فقرا در وقف‌های جدید مورد توجه قرار گیرد.
وی بر ضرورت توجه اوقاف بر اجرای درست نیات واقفان از محل درآمدهای موقوفات تأکید و خاطرنشان کرد: باید نظرات واقف از همه ابعاد آن در اجرا مورد توجه قرار گیرد.
انتهای پیام/