کد خبر : 298565

تاریخ درج خبر : پنج شنبه 23 فروردین 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان سمنان
• حرم مطهر یحیی بن موسی الکاظم (ع) نگینی درخشان در سمنان
شهر سمنان افتخار میزبانی از حرم مطهر امام زاده یحیی بن موسی الکاظم (ع) برادر حضرت علی بن موسی الرضا (ع) را دارد که همواره مورد مراجعه و زیارت دوستداران اهل بیت (ع) قرار دارد.
به گزارش ستاد راهبردی اطلاع رسانی وقف در استان سمنان، آستان مقدس این امام زاده بزرگوار در مرکز سمنان واقع است و زائران حرم مطهر حضرت رضا (ع) که از مسیر سمنان قصد عزیمت به مشهد مقدس دارند می توانند در ایام عید این حرم مطهر را زیارت و توشه ای معنوی از آن بر گیرند.
در مرکز شهر سمنان و در انتهای بازار جنوبی (حضرت) و در جنوب غربی تکیه ای معروف به تکیه پهنه بقعه ای با بارگاه رفیع و مجلل به نام حضرت امامزاده یحیی(ع) وجود دارد.
به شهادت "ابن شهر آشوب" در مناقب و صاحب عمدة الطالب و کشف الغمه و کتب دیگر و تأیید مرحوم حضرت آیت الله علّامه حائری مازندرانی که سالها در جوار بقعه سکونت داشته پس از تحقیقات لازم، صاحب بقعه فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر(ع) امام هفتم شیعیان است.
این امام زاده در سال 198 هجری قمری هنگام مسافرت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) از مدینه به مرو از همراهان آن حضرت بوده و وقتی به سمنان می رسد حضرت رضا (ع) برای ارشاد مردم این سامان برادر خود حضرت یحیی (ع) را در سمنان مأمور این مهم می کند.
پس از شهادت حضرت امام رضا (ع) به تحریک مأمون خلیفه عباسی حضرت یحیی (ع) نیز در سمنان به شهادت می رسد و در محل کنونی به خاک سپرده می شود.
حضرت یحیی (ع) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر (ع) در سنه 178 هـ . ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود. در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد.
آستان مقدس امام زاده یحیی بن موسی الکاظم (ع) در سمنان در سالهای اخیر توسعه یافته و با احداث صحن و تاسیسات جانبی به مکانی بسیار معنوی و زیبا تبدیل شد.
مدیرکل اوقاف وامور خیریه استان سمنان در این زمینه گفت: حضرت یحیی (ع) فرزند بلافصل حضرت موسی بن جعفر (ع) که در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در پنج سالگی از نعمت وجود پدر محروم شد.
حجت الاسلام عبدالله واحدی با اشاره به ویژگی این بقعه متبرکه افزود: در ضلع شمالي حرم حضرت امامزاده يحيي (ع) قبور مطهر بيش از ۲۷۰ نفر از شهداي گرانقدر انقلاب اسلامي و جنگ تحميلي سمنان وجود دارد كه زينت و اعتبار خاصي به آستانه بخشيده است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان اظهار داشت: در ايوان بقعه تعدادي از علماي معروف و برجستة سمنان چون آيت الله شيخ محمّد علي عالمي، حجت الاسلام والمسلمين حاج شيخ ملا غلامحسين هراتي، آيت الله شيخ محمّدرضا فيض سرخه اي، آيت الله حاج شيخ مهدي شريفي، آیت الله محمدتقی نصیری، حجت الاسلام والمسلمين حاج سيدعلي اكبر سيادتي و حجت الاسلام حاج شيخ علي اكبر ادب و حاجي شيخ هادي شريفي مدفونند.
وی در خصوص بنای این بقعه نیزگفت: بقعه دارای گنبد عظیم و ایوان کاشیکاری شده و حرم و صحن است که ارتفاع ایوان آن حدود ۵/۱۲ متر و به شکل زیبایی در سال ۱۳۳۸ کاشیکاری شده است.
گنبد که قریب 600 سال پیش ساخته شده در سنه ۱۳۴۸ مرمت و کاشیکاری شده و قدمت آن مربوط به قرن هشتم و دوران مغول است.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان با بیان اینکه این بنا به ثبت تاریخی رسیده است افزود: قسمت تحتانی ایوان دارای کاشی کاری جدیدتری است شامل چهار طاقنمای کاشی کاری و یک درب ورودی حرم است که دو طاق نما، در سمت غرب و در طرفین درب حرم و دو طاقن مای دیگر یکی در ضلع شمالی و دیگری در ضلع جنوبی ایوان برپا شده است و دو راهروی شمالی و جنوبی ایوان را به صحن مرتبط می سازد.
وی افزود: دو طاق نمای طرفین درب حرم طاق نمای سمت راست، زیارتنامۀ حضرت یحیی بن موسی(ع) و طاق نمای سمت چپ دعای اذن دخول با کاشی های لاجوردی رنگ مزین شده است.
همچنین بر طاق نماهای جنوبی، آیۀ شریفۀ الکرسی به خطی زیبا نوشته شده است . بالای راهرو ورودی قسمت جنوبی، سورۀ مبارکۀ توحید به چشم می خورد.
گنبد عظیم بقعه، که بر بالای حرم و بر روی چهار فیل پوش استوار است، پیازی شکل و نمای خارجی آن را کاشی های فیروزه ای پوشانده است.
در این مکان زائرسرایی نیز ایجاد شده است که پذیرای زائران این حرم مطهر و نیز دوستداران حضرت علی بن موسی الرضا (ع) است که از سمنان عبور می کنند.