کد خبر : 142036

تاریخ درج خبر : دوشنبه 3 بهمن 1390
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان سمنان
• متداول بودن وقف در ایران قبل از دوران باستان
وقف در ايران سابقه طولاني دارد بطوريکه نذورات و وقف اموال به آتشگاه ها و معابد از دوران باستان متداول بوده است و در دوره اسلامي نيز با تحول در شکل و احکام آن ادامه پيدا کرده و به صورت تکامل یافته در خدمت اسلام قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سمنان ؛مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان در آستانه هفته وقف با اعلام مطلب فوق گفت : اوقاف در ايران از زمان ورودمسلمانان به ايران و در قرن اول هجري رو به گسترش و تحول نهاد.
حجت الاسلام و المسلمین قربانعلی صفایی پور با بیان اینکه در نيمه‌دوم قرن چهارم تشکيلات اداري به نام ديوان اوقاف بوجود آمد که به کار مساجد و اراضي موقوفه رسيدگي مي کرده افزود : قبل از آن وظيفه اداره اوقاف بر عهده قضات بوده است. از به وجود آمدن ديوان اوقاف معلوم مي شود که در اين دوره موقوفات نسبتاً فراوان بوده است.
وی مهمترين منبع درآمد را در اين دوره زمين کشاورزي دانست و تصریح نمود : رقبات موقوفه را اراضي کشاورزي تشکيل مي دادند لذا، موقوفات از اهميت ويژه و حياتي برخوردار بود.
صفایی پور در ادامه سخنان خود بیان می دارد : پس از پيروزي انقلاب اسلامي و با فتواي حضرت امام خميني (ره) تغييراتي درجهت بازگشت موقوفات سابق به مالکيت وقفي صورت گرفت.
وی در پایان سخنان با اشاره به اینکه فتواي امام (ره) در مورد وقف مبني بر اينکه موقوفات بايد درحال وقفيّت باقي مانده و بدان عمل شود تأثير زيادي بين روستاييان که در نتيجه اصلاحات ارضي زمين هاي موقوفه را تصرف کرده بودند گذاشت اظهار داشت : عواملي از قبيل تغيير ساختار تشکيلاتي سازمان اوقاف و اداره آن تحت نظارت ولايت فقيه، تصويب قوانين لازم در جهت احياي موقوفات و رعايت احکام وقف ومسايل شرعي سبب گرديد تا افراد خيّر در اين امر مهم اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي بيشتر مشارکت کنند.